20 lutego, 2024

DDmotorsport

Serwis

5 czynników przyśpieszających starzenie się

bieg

Większość z nas pragnie zachować młody wygląd. Niestety współczesny świat i życie codziennie zdają się nie dawać nam chwili wytchnienia i bezustannie konfrontują nas ze stresującymi sytuacjami, co w rezultacie wpływa negatywnie na aparycję. Jednakże my sami możemy wpłynąć na pewne aspekty naszego życia, niezależnie od różnych czynników zewnętrznych, nad którymi nie mamy kontroli. Oto 5 czynników, które nas postarzają, niemniej jednak są one w dużym stopniu od nas zależne.

Papierosy

Nikotyna bardzo mocno przyczynia się do przyśpieszenia procesu starzenia się skóry. Powodem tego jest fakt, że naczynia krwionośne w zewnętrznych warstwach skóry podczas palenia ulegają zwężeniu, co powoduje, że krew przepływa inaczej. Nie wspominają przy okazji o tym, że częste i długotrwałe palenie powoduje zmianę koloru uzębienia i paznokci na pożółkły. Nałóg nikotynowy, rzecz jasna, powoduje wiele różnych konsekwencji zdrowotnych, ale tak naprawdę już ten jeden efekt uboczny natury estetycznej wystarczy, by podjąć decyzję o rzuceniu palenia.

Za mało snu

Dorosły człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Ludzie śpiący krócej bardzo często są mniej skoncentrowani i zmęczeni, co przecież bardzo rzutuje na wygląd zewnętrzny. W trakcie snu komórki skóry regenerują się, niedoskonałości są usuwane. Niewystarczająca ilość snu przyczynia się do rozchwiania tego procesu, tym samym szybszego powstawania zmarszczek.

Za mało ruchu

Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści dla organizmu, a w szczególności dla mięśni, serca i kości. Poprzez ćwiczenia poprawiamy wydolność układu krwionośnego, przez który zaopatrujemy nasze ciało w tlen. Dzięki ćwiczeniom nasz organizm pozbywa się szkodliwych elementów. Dobrodziejstwa płynące z aktywności fizycznej są widoczne też na skórze, bo dzięki niej staje się ona jędrniejsza, co nas wizualnie odmładza.

Stres

Stres w mniejszym lub większym natężeniu stanowi niestety integralny element naszej egzystencji. Skutecznie potrafi uprzykrzyć życie w każdym aspekcie. Powoduje on problemy z zasypianiem, przez co pojawiają się pod oczami cienie, a same oczy bywają niekiedy opuchnięte. Oprócz zaburzeń rytmu snu problemem, jaki generuje stres, jest zwiększona produkcja kortyzolu, a to z kolei doprowadza do zaburzenia ogólnej gospodarki hormonalnej w ciele. Tego efektem mogą być przypadłości o podłożu dermatologicznym jak wysypka bądź trądzik. Koniecznym jest zatem skorzystanie z technik, pozwalających możliwie zredukować wewnętrzne napięcie.

Niewłaściwa dieta

Ostatnim czynnikiem (bynajmniej nie najmniej ważnym) jest niezdrowe odżywianie się. Żywność przetworzona, fast foody, napoje słodzone wszelkiej maści, alkohol… wszystko to sprawia, że spożywając te produkty, przyczyniamy się do przyśpieszonego powstawania zmarszczek na naszej twarzy. Ukochane przez nas owoce i warzywa przynoszą skutek odwrotny — odmładzający. Dlatego gorąco zalecamy jak najczęstsze sięganie po to, co zdrowe. Z kolei te produkty wymienione wcześniej należy stanowczo ograniczyć.