21 kwietnia, 2024

DDmotorsport

Serwis

Czym jest konto bankowe i jakie rodzaje są najpopularniejsze?

Praktycznie każdy z nas posiada własne konto bankowe. Dzięki temu możemy gromadzić na nim środki pieniężne i wykonywać różnorodne transakcje płatnicze. Pieniądze zazwyczaj wpływają na konto w związku z wykonywaną pracą, emeryturą, rentą, świadczeniami socjalnymi i innymi źródłami. Przyjrzyjmy się temu, czym dokładnie jest konto bankowe i do czego zazwyczaj nam służy. Co warto wiedzieć o kontach osobistych? Dlaczego mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez takiego konta?

Konto bankowe

Rachunek bankowy jest dla nas wirtualnym portfelem, na którym gromadzimy środki pieniężne. Trzeba wiedzieć, że każdy rachunek ma unikalny numer identyfikacyjny, składający się z 26 cyfr. Pamiętajmy o tym, że ranking kont bankowych jest dużym ułatwieniem podczas poszukiwań takiej oferty. Posiadanie konta w banku pozwala przeprowadzać różnorodne operacje finansowe, tj. inwestowanie, oszczędzanie, płacenie kartą, przelewanie środków na inne konto. Nie bez znaczenia jest także to, że przechowywanie środków na koncie jest bezpieczniejsze, niż trzymanie ich w domu. Płacenie kartą także jest wygodniejsze i sprawniejsze, w przeciwieństwie do noszenia przy sobie dużej ilości gotówki. 

Rodzaje kont bankowych

Właściciele firm często stawiają na konto firmowe rankingczyli narzędzie przedstawiające wiele ciekawych propozycji. Konto w banku może przybierać różnorodne formy, dlatego warto zastanowić się, do czego potrzebuje rachunku i jakie są nasze oczekiwania. Wyróżniamy następujące rodzaje kont bankowych:

  • Rachunek podstawowy – służy głównie do ogólnego zarządzania pieniędzmi i załatwiania codziennych spraw. Na taki rachunek wpływać może wypłata, emerytura, renta itp. 
  • Konto walutowe – cechuje się tym, że jest prowadzone w obcej walucie. Przykładowo może to być dolar, euro, frank lub funt. 
  • Rachunek pomocniczy – nazwa wskazuje, że ma on za zadanie wspomagać zarządzanie środkami. Jest to dodatkowe konto, połączone z rachunkiem głównym. Można je wykorzystać do gromadzenia oszczędności.
  • Lokata terminowa – ten rodzaj konta zakładamy na określony czas. Oprocentowanie jest w tym wypadku wyższe, niż w przypadku konta oszczędnościowego. 
  • Konto oszczędnościowe – pozwala nam odkładać pieniądze. Odznacza się oprocentowaniem rachunku, co wskazuje, że od zgromadzonego kapitału są dodawane odsetki. Dzięki temu pomnażamy swoje oszczędności. Pamiętajmy o tym, że dostęp do pieniędzy jest ograniczony, przy czym wypłacenie środków nie wiąże się z dużymi opłatami. 

Jak widzimy, banki dają nam wiele możliwości co do wyboru takiego konta, jakie najbardziej nam odpowiada.