21 lutego, 2024

DDmotorsport

Serwis

Efektywna suplementacja podczas treningów

Każda osoba, która wykonuje intensywne treningi, powinna postawić na suplementację. To nie tylko dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych, ale także możliwość osiągnięcia szybkich i upragnionych efektów. Jednak osoby uprawiające sport czasami nie wiedzą, co i w jakich ilościach warto suplementować. Jak zwiększyć efektywność treningu przy pomocy suplementów? Od czego najlepiej zacząć?

Jakie suplementy brać przed treningiem?

Suplementy zażywane przed ćwiczeniami, czyli tak zwana przedtreningówka, są bardzo ważne. W szczególności polecane wszystkim, którzy wykonują ćwiczenia siłowe i pragną uzyskać najlepsze efekty w szybkim czasie. Jakie działanie mają suplementy przed treningiem? Przede wszystkim pozwalają na intensywniejszy wysiłek, dzięki zwiększeniu możliwości organizmu. Często niezbędnym składnikiem pobudzającym jest kofeina.

Suplementy spożywane przed treningiem często zwiększają przepływ krwi przez mięśnie, a także zwiększają produkcję energii. Najczęściej wybierane składniki suplementów to:

  • kreatyna
  • beta-alanina
  • arginina
  • kofeina

Warto zaznaczyć, że przedtreningówki powinno się zażywać w określonym przedziale czasowym. Należy je spożyć 30 minut przed treningiem lub na początku ćwiczeń.

Białko — jak wybrać najlepsze?

Nie da się ukryć, że białko to najpopularniejszy suplement, z którego korzysta najwięcej ludzi. Nic dziwnego, ponieważ przy intensywnych ćwiczeniach siłowych zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy mocno rośnie, a czasami trudno go w takiej ilości dostarczyć w posiłkach. Jaką funkcję pełni białko? Przede wszystkim buduje mięśnie, ale także odpowiada za procesy regeneracyjne organizmu.

Najlepsze i najskuteczniejsze okazują się białka na bazie mleka krowiego. To wraz z tym składnikiem dostarczane są wszystkie niezbędne aminokwasy. Dodatkowo nie można zapomnieć, że krowie mleko to produkt bardzo dobrze przyswajany i trawiony przez ludzki układ pokarmowy.

Białko najlepiej spożyć w ciągu 15 minut od zakończenia ćwiczeń. To wtedy daje najlepsze efekty.

Kreatyna — idealny suplement po treningu

Suplementacja kreatyny jest bardzo często praktykowana przez ludzi wykonujących ćwiczenia siłowe. To ona uczestniczy w budowie masy mięśniowej. Dzięki temu składnikowi ciało jest w stanie osiągnąć lepsze efekty, dzięki zwiększonym możliwością energetycznym.

Kreatynę warto przyjmować po treningu razem z białkiem, ponieważ wtedy skutecznie się przyswaja. 

Suplementacja jest niezbędna, jeśli chodzi o dostarczenie wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo znacznie ułatwia osiągnięcie idealnych efektów wizualnych.