
Ogród spełnia wiele różnych funkcji. Jedną z nich jest umilenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. By to osiągnąć umieszcza się w nim różnego rodzaju rośliny i elementy dekoracyjne a także meble ogrodowe. Nazwy ogrodów zazwyczaj związane są z ich funkcją. W tym artykule zajmiemy się ogrodem w stylu Zen, który już od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością. Czym jest, jakie ma cechy i jak go urządzić – odpowiemy na te pytania w dalszej części tekstu.
Czym jest ogród zen?
Ogród zen jest związany z buddyjską filozofią, której główną cechą jest kontemplacja i wyciszenie umysłu. Nazywany bywa również ogrodem suchego krajobrazu co ściśle nawiązuje do jego charakteru. Przeważają w nim elementy takie jak kamień, żwir i drewno, samych zaś roślin jest mało. Jego zdecydowanie ascetyczny klimat pozwala oderwać się od hałasu życia codziennego, wprowadzając w stan głębokiej harmonii i relaksu.
Wyniesiony z otoczenia buddyjskich świątyń pozwala przenieść się w świat dalekiego Wschodu. Mała ilość roślin i przewaga kamienia oddaje klimat górski, otwarty na niekończącą się przestrzeń. Powietrze, ziemia i woda to trzy żywioły, które go charakteryzują i do których ma nas przybliżać. Łatwy w założeniu i utrzymaniu, można stworzyć go nawet w mieszkaniu, czy na balkonie. Jakie są jego cechy i jak go zaaranżować – przeczytasz dalej.
Cechy ogrodu Zen – jak go zaaranżować?
O cechach tego typu ogrodu już trochę opowiedzieliśmy. Skomponowany z trzech żywiołów jakim jest powietrze, ziemia i woda zawiera elementy, które są z tymi żywiołami ściśle związane, czyli przede wszystkim kamień i drewno, piasek, niewielka ilość roślin, mech, woda harmonijnie skomponowane. Tworzą one razem otwartą przestrzeń pełną światła i powietrza.
Często zamiast wody rysuje się na piasku ich ślad, najczęściej przy pomocy grabi. W zagrabionej na kształt fal przestrzeni umieszczamy kamienie, czy kawałki skał, wokół których jest nieco mchu i innej zieleni. Można umieścić drzewko bonsai czy sosnę, zależy od wielkości ogrodu. Można zbudować drewnianą altankę, czy dodać drewniane elementy, czy meble do siedzenia i relaksu.
Skupione elementy skał i roślin można umieszczać w równych od siebie odległościach, choć nie jest to konieczne. Należy pamiętać, że ogród taki ma służyć kontemplacji, medytacji i relaksowi. Jego zadaniem jest uspokojenie zmysłów i umysłu, stąd niewielka ilość elementów. Taki ogród jest bardzo łatwy w utrzymaniu, nie wymaga zbyt wielu prac.
Piasek, kamienie, mech, drzewo iglaste to główne składniki. Im więcej miejsca w ogrodzie, tym większe mamy pole mamy do jego kreacji. Jednak można też tworzyć miniaturki takich ogrodów, które z powodzeniem można postawić na szafce, czy komodzie, by wprowadzić klimat zen do swojego mieszkania. Również na balkonie można wydzielić niewielką przestrzeń, wystarczy kamień i trochę piasku i mech.
W naszym zabieganym i pełnym hałasu świecie, kawałek przestrzeni zagospodarowany w stylu ogrodu zen, wnosi w codzienność spokój i harmonię, sprzyjając medytacji i kontemplacji. Tworzy również idealną przestrzeń, z której można czerpać wiele inspiracji. Otwarty, słoneczny, klimatyczny, kojący zmysły i umysł dostarcza niezapomnianych doznań.
Podobne posty
Jak zaplanować ogródek warzywny w swoim domowym ogrodzie?
Jak urządzić wąski i mały balkon?