7 grudnia, 2023

DDmotorsport

Serwis

Jak zaplanować ogródek warzywny w swoim domowym ogrodzie?

ogródek warzywny

Własnoręcznie wyhodowane warzywa mają wyjątkowy smak. Jeżeli posiadamy w przydomowym ogródku kawałek pola, które możemy przeznaczyć na uprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w ogrodnictwie.

Wybór odpowiedniego miejsca na ogródek warzywny

Gdzie najlepiej zorganizować ogródek warzywny na działce? Najlepiej, by znalazł się on w sąsiedztwie domu. Dzięki temu, gdy nadejdzie czas zbiorów, nie będziemy musieli daleko chodzić po świeże warzywa. Grządki, na których będziemy wysiewać nasiona, mogą znajdować się na poziomie gruntu lub też wykorzystuje się do tego skrzynie z wysypaną ziemią. Warto zadbać o słoneczne stanowisko, tak aby uprawy miały odpowiednią temperaturę i mogły swobodnie rosnąć. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Aby w pobliżu warzywnika było ujęcie wody – dzięki temu w suche dni będziemy mogli podlać pole bez konieczności noszenia wody z drugiego końca ogrodu.

Przygotowanie gleby pod warzywa

Jeśli chcemy uzyskać satysfakcjonujące zbiory, ziemię pod uprawę warzyw należy uprzednio odpowiednio przygotować. Przygotowania te należy zacząć już jesienią – wtedy należy dobrze przekopać grządkę i nawieźć kompostem. Dobrym sposobem na nawożenie jest również wykorzystanie na przykład kurzego obornika. Nie musimy w tym celu posiadać kurnika, ponieważ taki nawóz kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.
Część nasion wysiewa się do gruntu, inne natomiast wymagają wysadzania w rozsadnikach. Warto w tym celu użyć gleby przeznaczonej specjalnie pod rozsady, ponieważ w jej składzie znajduje się już nawóz, dzięki czemu sadzonki szybciej rosną i są zdrowsze. Przy przygotowaniu gleby warto również zainwestować w kwasomierz, który pokaże pH ziemi. Jest to istotne, ponieważ większość warzyw źle radzi sobie w odczynie kwaśnym.

Jakie warzywa warto posadzić w swoim ogrodzie?

Co warto posadzić w przydomowym warzywniku? Przede wszystkim uprawiane warzywa powinniśmy dopasować do preferencji smakowych. Dużą popularnością cieszą się pomidory, zwłaszcza koktajlowe, które można sadzić także w donicach. Pamiętajmy, że wsadzając do gleby pomidory, musimy zadbać o tyczki, które będą podporą dla rosnącego w górę krzaczka.
Dobrą propozycją do przydomowego ogródka są dynie i cukinie. Ich nasiona szybko kiełkują, a rośliny są łatwe w uprawie. Możemy wysiewać je wprost do gruntu lub najpierw do rozsad, a dopiero później w ziemię. Przy uprawie tych warzyw należy pamiętać, że nie lubią przymrozków, dlatego wysiew zaczyna się dopiero w maju, najlepiej drugiej części, gdy ryzyko nocnych przymrozków jest znikome.
Chętnie sadzonym warzywem w ogródku jest również marchewka. Wysiewa się ją bardzo wcześnie, ponieważ okres wschodzenia jest długi. Gdy nasiona wykiełkują, musimy pamiętać o ich przerwaniu, aby pozostałe rośliny miały więcej miejsca na wzrost. Dobrym pomysłem jest też wysiew pietruszki, a po jej zbiorach pasternaku.

Pamiętajmy, że dobrze przygotowana gleba jest podstawą do tego, aby warzywa mogły swobodnie rosnąć. Warto też regularnie plewić grządkę, nawadniać i sprawdzać, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli spełnimy wszystkie te warunki, będziemy mogli cieszyć się pysznymi warzywami z własnego ogródka.