
Działalność produkcyjna i handlowa związana jest z koniecznością zorganizowania sprzętu, personelu oraz odpowiedniej powierzchni magazynowej. Na co należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru magazynu?
Wynajem magazynu – o czym warto pamiętać?
Niektóre towary powinny być przechowywane w określonych warunkach, przewidzianych normami i przepisami. Do magazynowania niektórych artykułów spożywczych potrzebne są odpowiedniej wielkości komory chłodnicze i mroźnicze. Niektóre hale można dostosować do określonych potrzeb, ale związane to jest z dodatkowymi kosztami, dlatego lepiej jest zdecydować się ma magazyny do wynajęcia, spełniające wszystkie wymagane warunki.
Ważnym aspektem jest wielkość magazynu, jego powierzchnia oraz wysokość w przypadku, kiedy ma być miejscem wysokiego składowania, w takim wypadku należy wytyczyć jeszcze dodatkowo powierzchnię przeznaczoną na drogi wewnętrzne dla wózków widłowych. Przy przewidywanych wzrostach produkcji, warto zwrócić uwagę na magazyny na wynajem z nadwyżką powierzchni. Optymalnym miejscem na wynajem jest lokalizacja w pobliżu miejsca siedziby przedsiębiorstwa, ale zazwyczaj trudno znaleźć odpowiednie i wolne obiekty. Może się również zdarzyć, że wynajęcie magazynu w pobliżu trasy szybkiego ruchu na obrzeżach miasta jest o wiele korzystniejsze, ponieważ samochody dostawcze nie muszą stać w długich korkach w centrum miasta.
Infrastruktura i media wynajmowanej powierzchni magazynowej
Bardzo ważny zawsze jest odpowiedni dojazd do magazynu, a także zaopatrzenie go w rampę do rozładunku i załadunku towarów. Dużą zaletą jest, jeśli miejsce przeznaczone na magazyny jest odpowiednio zabezpieczone i np. wyposażone w monitoring, ogrodzenie albo całodobową ochronę i system alarmowy. Ułatwieniem w pracy może być zaopatrzenie magazynu we wszystkie niezbędne media, takie jak elektryczność, kanalizacja, woda, Internet i system wentylacyjny.
Zazwyczaj wynajem magazynu na obrzeżach miasta związany jest z poniesieniem niższych kosztów, ale zdarza się, że cena wynajmu nowo wybudowanych magazynów, zaopatrzonych we wszystkie media, jest o wiele wyższa niż starszych powierzchni magazynowych znajdujących się w centrum. Po dokonaniu wyboru magazynu należy dokonać podpisania odpowiedniej umowy. Warto zawrzeć w niej kwestię związaną z naturalnym zużyciem obiektu wskutek użytkowania, dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień oraz zbędnych wydatków po zaprzestaniu korzystania z magazynu. Umowa powinna precyzyjnie określać, jakie zużycie elementów jest dopuszczalne oraz kto płaci za usterki na wynajmowanym terenie.
Podobne posty
3 rzeczy, o których trzeba pomyśleć przed inwestycją w nieruchomości