20 lutego, 2024

DDmotorsport

Serwis

Odzież medyczna – co należy o niej wiedzieć?

Odzież robocza jest pewnego rodzaju standardem, który obowiązuje już w wielu zakładach pracy. Wszyscy zwracają uwagę na to, aby prezentowała się ona w odpowiedni sposób. Są pewne sytuacje, kiedy garderoba do pracy musi się nie tylko prezentować, ale także spełniać oczekiwane standardy. Mowa tu dokładnie o odzieży medycznej. Jaka powinna być odzież medyczna?

Zagrożenia w branży medycznej

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi zagrożeniami na co dzień mają do czynienia pracownicy służb medycznych. Mowa tu nie tylko o pielęgniarkach, ale także lekarzach i ratownikach medycznych. Podczas codziennego wykonywania swoich obowiązków zawodowych muszą zmierzyć się oni nie tylko z licznymi zabrudzeniami, ale także czynnikami, które ich samych mogą narazić na zachorowanie. Posiadana przez nich odzież medyczna musi być nie tylko schludna, ale także stanowić swoiste zabezpieczenie przed zagrożeniami, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Certyfikowana odzież medyczna

Dostęp do odzieży medycznej nie jest utrudniony. Wystarczy wejść na https://www.meclo.eu/pl_PL/, aby przekonać się, że wybór jest naprawdę szeroki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby kupować ubrania certyfikowane. Ze względu na pełnioną funkcję ochronną, każda odzież medyczna musi posiadać certyfikat EN 13795 oraz European Council Directive 93/42/EEC [MDD].

W Polsce ważne jest również to, aby oferowana garderoba medyczna była zgodna z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie wymagań, jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą (DZ.U. 2012.739).

Jak wybrać odzież medyczną?

Przeglądając ofertę różnego sklepu można z dumą stwierdzić, że współczesna odzież medyczna pozwala zaprezentować się z najlepszej strony. Wystarczy bowiem przypomnieć sobie ubrania, które nosili lekarze jeszcze kilkanaście lat temu, aby wiedzieć, że dużo w tej kwestii się zmieniło.

Wybierając odzież medyczną należy zwrócić uwagę na to, aby była ona wygodna i komfortowa. Na pewno należy zwrócić uwagę na rozmiar. Taki, który jest noszony na co dzień. Nie może być ona za mała, ponieważ może powodować dyskomfort. Do tego za małe ubrania mogą powodować otarcia na skórze.

Nie może ona również być za duża, ponieważ może to utrudniać wykonywanie ruchów. W przypadku branży medycznej takie rzeczy są niedozwolone. W szczególności jeżeli mowa jest o ratowaniu ludzkiego życia.

Odzież dla kobiet oraz dla mężczyzn

Pracownicy branży medycznej mają tą możliwość, aby skorzystać zamówienia ubrań, które dedykowane są dla kobiet oraz dla mężczyzn. Może ktoś powie, że nie jest to ważne, ale przecież trzeba się w odpowiedni sposób zaprezentować. W końcu to wygląd oceniany jest przez wszystkich w ciągu kilkunastu pierwszych sekund. Warto więc postarać się o odpowiednio dopasowane ubrania – takie, które będą w stanie podkreślić wszystkie atuty kobiecej sylwetki. Tak, aby pacjenci nie mieli obaw co do tego, kogo mogą obdarzyć swoim zaufaniem.